Vessel – vymakaná logická plošinovka s tekutinami (nefreeware)

Hlavným hrdinom je mladý vynálezca, ktorý sa venuje hlavne skúmaniu vody a tekutín. Podarilo sa mu vyvinúť istú formu tekutých spoločníkov, tzv. fluro, ktorí majú ľuďom pomáhať. Avšak florá sa naďalej vyvíjali, formovali, narastala ich inteligencia a postupne sa vymkli spod kontroly. Teraz robia šarapatu v laborátóriách, záhradách aj bani a je iba na ich stvoriteľovi, aby dal veci do poriadku.

Príbeh je ďalej podávaný pomocou zápiskov hlavného hrdinu, ktoré vysvetľujú správanie sa flura alebo funkciu rôznych mechanizmov pomocou jednoduchých nákresov a textov.

Každé fluro sa skladá z dvoch častí – jadra a tekutiny. Jadro ovplyvňuje správanie sa flura. Niektoré flurá iritujú spínače a preto  hneď bežia zapnutý spínač vypnúť, iné sa vás snažia napadnúť, ďalšie sú háklivé na svetlo a utekajú pred ním… Všetky majú ale spoločné to, že sa dostanú na miesta, kam vaša postava nie. Jednak dobre skáču a jednak sú tekuté, takže sa všelikde prepchajú. Vašou najčastejšou úlohou potom bude vhodne vybrať fluro a tekutinu a nejakým spôsobom ho naviezť k spínaču.

Pomáhať vám pritom bude vaše špeciálne zariadenie – istý druh prenosnej pumpy, do ktorej môžete tekutiny nasať a potom ich zas inde nastriekať. Má niekoľko zásobníkov, každý na iný druh tekutiny. Má tiež niekoľko nástavcov, každé strieka tekutinu iným spôsobom. Toto zariadenie sa dá počas hry vylepšovať, ale nie je to nutnosť.

Ako budete postupovať hrou, bude pribúdať počet druhov fluro, ktoré budete stretávať a ktorých jadrá potom budete so sebou ťahať, aby ste ich mohli hocikedy použiť. Jemne zvyšovať sa bude aj úroveň hádaniek, ktoré treba vyriešiť. Všetky hádanky sú veľmi zábavné, hra je pomerne dlhá ale vďaka veľmi dobre nastavenému progresu sa nebudete ani na chvíľu nudiť.

Audiovizuálne spracovanie je veľmi príjemné, na hru sa dobre pozerá, svižne sa hýbe a hudba je vhodne zvolená. Samozrejme, grafika by mohla byť lepšia, ale komu to pri hre tohoto typu vadí? Atmosféra je aj tak super.

Jediným mínusom ostáva nutnosť opakovať niektoré hádanky, pretože sa fluro nespráva ako by ste čakali, poprípade sa po ceste niekde rozpadne alebo zasekne. Nestáva sa to však často.

Vessel je hrou, ktorá je povinnosťou pre každého milovníka logických hier. Odporúčam ju však každému, ja som bol jednoducho unesený.

Web hry: www.strangeloopgames.com/vessel/HODNOTENIE:   90/100

Related posts

Leave a Comment