The Lab – hra kulisou pre grafika

Hra The Lab je maturitným projektom, ktorú na vývojárskom fóre Veľkej chytrák (www.forum.velkejchytrak.cz) nedávno uverejnil používateľ pod pseudonymom Divad. Sám autor popísal svoj maturitný počin takto: „Oprášil som teda svoje biedne schopnosti z Game Makeru a pustil sa do toho. Nečakajte nijakú prevratnú hru s príbehom, zameral som sa hlavne na 3D modely. Jedná sa o jednoduchú skákačku s prvkami adventúry. To znamená, že skáčete, vyhýbate sa laserom a zároveň si trochu potrápite myseľ pri zbieraní predmetov a hľadaní riešení.“

Po otvorení a načítaní hry ma čakalo graficky príjemne spracované menu, avšak bez ozvučenia. Kedže rád všetko pekne otestujem, nedalo mi to a skúsil som kliknúť aj na tlačidlo pre vypnutie zvuku, ktoré rozhodne nereagovalo na prvý krát. Okrem tejto malej drobnosti však všetko v hre funguje ako má. Preskúmanie hlavného menu trvalo len pár sekúnd a o malú chvíľku som klikol na novú hru. Okamžite sa predo mnou zjavila kvalitne spracovaná animácia holohlavého týpka, ktorý sa prebral na neznámom mieste a postavil sa na nohy.

Ovládanie sa skladá z pohybu za pomoci šípok, akčnej klávesy „E“ a raz za hru som musel použiť aj klávesu „1“, aby som sa mohol pozrieť na zašpinený papier, ktorý sa mi v prvom leveli z dvoch, nasáčkoval do inventára. Vtipné na tom je, že inventár má tri sloty, za celú hru však využijete len jeden a len raz.

Párkrát som preskočil laser číhajúci zo steny, vošiel som do druhej miestnosti plnej skúmaviek a po použití akčnej klávesy som sa stal svedkom dabovanej animácie, v ktorej hlavná postava položila pálčivú otázku vtipným dabingom, … že načo to asi tak slúži 😀 . Tak si idem reku ďalej a vedľa hneď ďalšia hororová miestnosť, v ktorej nechýbala ani krv. Opäť som použil akčné tlačítko a uvidel druhú animovanú sekvenciu zobrazujúcu krvavé nemocničné kreslo. O kúsok ďalej som mal možnosť si zašplhať po rebríku o poschodie nižšie, kde som našiel onen špinavý papier s poznámkou, že sa z neho nedá nič vyčítať. Zabehol som si späť do „labáku“, použil chemikálie z drezu na papier a hľa čísielko. Potom ma už čakalo len prebehnúť miestnosť s rozhádzanými a poprevracanými stoličkami a bol som u kovových dverí. Stlačil som „E“, zadal číslo z papierika a hor sa na ďalší (bohužiaľ posledný) level.

V druhom leveli je nutné iba odlákať robotického pavúka ku prekážkam, vyskočiť na ne, preskočiť pavúka a prebehnúť na druhý koniec, … tak končí The Lab. Je to taký extra krátky, ale celkom pekný útek 🙂 . Už môžem len dodať, že krátkosť hry je v tomto prípade celkom škoda.

Grafika hry však ďaleko prekonáva priemer na domácej freeware scéne a táto hra je teda naozaj peknou prezentáciou grafických schopností autora, a o to tu vlastne išlo 🙂 .

STIAHNUŤ HRU The Lab


HODNOTENIE:   61/100

Related posts

Leave a Comment